Renoviranje kuće može izgledati kao uzbudljiv poduhvat. I jeste! To je novi početak, svi su puni entuzijazma, imaju vizije! Ali često ne i jasan plan. Neretko, proces se pretvori u niz loših odluka, skupih korekcija i propuštenih prilika da prostor zaista funkcioniše.

Ovo su najčešće greške koje viđamo kada se krene u renoviranje stana ili kuće na svoju ruku:
1. Započinjanje radova pre nego što su donete ključne odluke
Vrlo česta situacija: sređuju se instalacije, a još nije odlučeno gde će stajati radni sto. Ili se menja pod, a nameštaj još nije ni izabran. Oni obazriviji skiciraju u notesima svoje ideje po prostorijama, ali neretko zaborave da kohezija treba da postoji i između zasebnih celina.
Kada se faze renoviranja ne prate logično i ne postoji holistički plan, dolazi do prekida, vraćanja unazad i dodatnih troškova.
2. Loše definisan budžet – bez margine za nepredviđene troškove
Mnogi krenu od „grube procene“, a završetak radova dočekaju sa prepolovljenim kvalitetom jer je budžet otišao na pogrešne stvari. Instalacije, grejanje, osvetljenje i skladišni prostori često se zanemare u korist „vidljivih“ elemenata poput pločica i nameštaja.
3. Estetske odluke bez prostornog konteksta
Inspiracija sa Pinteresta jeste korisna – ali ne i univerzalna. Tamna kuhinja u stanu bez prirodnog svetla ili oversized sofa u malom dnevnom boravku su primeri kada želja ne odgovara realnosti prostora.
4. Nepovezanost sistema: elektro, vodovod, grejanje
Bez plana instalacija, često se dešava da se utičnice „zaborave“ na pravim mestima, da se klima uređaji montiraju bez adekvatnog odvoda za kondenzat ili da se zaboravi priprema za pametne uređaje. Ispravke su često skupe i zahtevaju dodatna bušenja, presecanja i gubitak vremena (čitaj živaca). Sve to ako imate sreću da pronađete pouzdne majstore…
5. Zanemarivanje svakodnevnih navika i funkcionalnih tokova
Dobar enterijer ne izgleda samo lepo, on se koristi lako. Ako kuhinjski elementi nisu logično raspoređeni, ako se vrata ormara sudaraju s krevetom, ili ako nema gde da se ostave stvari pri ulasku u kuću – prostor postaje frustracija, umesto podrška.
Renoviranje bez plana je kao kuvanje bez recepta
Možda na kraju nešto i „ispadne“. Ali to ne znate dok ne dođete do kraja i probate svoj prostor. A tada je kasno za ispravke. Svi su već umorni od radova koji su trajali mesecima, samo žele da majstori već jednom odu svojim kućama…pa kako god da je ispalo.
Posledice nepromišljenih odluka ostaju da se osećaju godinama i utiču na kvalitet života.
Da ne bude da samo plašimo (imamo opravdane razloge za tako nešto :)), tu smo da ponudimo i rešenje: korak po korak, kako bi renoviranje proteklo bez stresa, a prostor dobio željeni izgled.
Naš predlog je sledeći:
- Ukoliko nemate jasnu viziju za početak preuzmite naš „vodič za definisanje stila u enterijeru“.
- Kada jasno odredite šta je to što vam je potrebno i što želite od svog prostora, definišite budžet prema sledećem dijagramu Budžetiranje by Architaur.
- Zakažite konsultacije sa arhitektom.
- Edukujte se čitajući naš BLOG i pratite savete koje svake nedelje delimo sa zajednicom na Architaur instagram profilu.
- Budite u toku sa trendovima i novitetima čitajući naš dvonedeljni newsletter.
- Za kraj: Ako već znate da ne želite da trošite vreme na prikupljanje ponuda od majstora, pravite beskrajne spiskove želja, obilazite prodavnice do iznemoglosti, osećate se paralizovano pred beskonačnim mogućnostima i izborima – kontaktirajte ARCHITAUR za izradu projektne dokumentacije, izvođenje radova u enterijeru i nadzor nad realizacijom.
Sve ovo nemojte raditi „u 5 do 12“. Planirajte renoviranje i opremanje na vreme, idealno jednu sezonu pre početka radova. Srećni radovi!